April 08, 2017

Elasticsearch'te Sayfalama Yapma (Scroll) - 2

 Yazı hakkında bir yorum bırakmak için tıklayın.
 Bu yazıya sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımda from ve size özelliğinden bahsetmiştim. Bu yazımda daha farklı bir sayfalama yöntemi olan Scroll özelliğinden bahsedeceğim. Scroll özelliği ise bize daha farklı bir sunuş imkanı sağlıyor. Ben Scroll özelliğini Twitter’ın arayüzleri olarak düşünüyorum. Herkes biliyordur, aşağı doğru kaydırdıkça kaldığımız yerden veriler gelmektedir.

Örnek bir sorgu ile konuyu biraz inceleyelim. İlk olarak scroll kullanmak istediğimizi ve ne kadar süre bu sorguyu aklında tutması gerektiğini ?scroll=1m sorgu parametresi ile gönderiyoruz.

POST /myindex/_search?scroll=1m
{
  "size": 100
} 

Bu sorguyu çalıştırdığınızda Elasticsearch size yanıt içerisinde bir scroll_id değeri ve sonuçları dönecektir.

{
 "_scroll_id": "DnF1ZXJ5VGhlbkZldGNoBQAAAAAAAAcrFkIxQ3NhNWc4VDB1cHJZTENxUHkza3cAAAAAAAAHKBZCMUNzYTVnOFQwdXByWUxDcVB5M2t3AAAAAAAABywWQjFDc2E1ZzhUMHVwcllMQ3FQeTNrdwAAAAAAAAcqFkIxQ3NhNWc4VDB1cHJZTENxUHkza3cAAAAAAAAHKRZCMUNzYTVnOFQwdXByWUxDcVB5M2t3",
 "took": 7,
 "timed_out": false,
 "_shards": {
  "total": 5,
  "successful": 5,
  "failed": 0
 },
 "hits": {
  "total": 1029761,
  "max_score": 1,
  "hits": [...]
 }
}

Bu değer ile birlikte sorgunuzuda aklında tutmaya başlayacaktır. Siz scroll_id ile her istekte bulunduğunuzda aklındaki offset bilgisine göre size sorgunuza uyan sonraki kayıtları dönecektir. scroll_id ile sorgulama ise aşağıdaki şekildedir:

POST /_search/scroll
{
  "scroll" : "1m", 
  "scroll_id" : "DnF1ZXJ5VGhlbkZldGNoBQAAAAAAAAcrFkIxQ3NhNWc4VDB1cHJZTENxUHkza3cAAAAAAAAHKBZCMUNzYTVnOFQwdXByWUxDcVB5M2t3AAAAAAAABywWQjFDc2E1ZzhUMHVwcllMQ3FQeTNrdwAAAAAAAAcqFkIxQ3NhNWc4VDB1cHJZTENxUHkza3cAAAAAAAAHKRZCMUNzYTVnOFQwdXByWUxDcVB5M2t3" 
}

Sorgu index ya da type adı içermez. Zaten kalında tuttuğu sorguda mevcuttur.

Bu sorgu sonucu olarak yine aynı scroll_id bize geri dönecektir. Siz her sorgu gönderdiğinizde 1mlik süre sıfırlanacaktır ve tekrar başlayacaktır. Burada süre 1mlik süre boyunca hiç gelmediğinizde ve bu id ile süreniz bittikten sonradan geldiğinizde Elasticsearch aşağıdaki gibi bir yanıt verecektir.

{
 "error": {
  "root_cause": [
   {
    "type": "search_context_missing_exception",
    "reason": "No search context found for id [1893]"
   },
   ....
  ],
  "type": "search_phase_execution_exception",
  "reason": "all shards failed",
  "phase": "query",
  "grouped": true,
  "failed_shards": [
   {
    "shard": -1,
    "index": null,
    "reason": {
     "type": "search_context_missing_exception",
     "reason": "No search context found for id [1893]"
    }
   },
   ...
  ],
  "caused_by": {
   "type": "search_context_missing_exception",
   "reason": "No search context found for id [1895]"
  }
 },
 "status": 404
}

Scroll özelliğinde dikkat ettiysek istediğimiz sayfaya bir anda atlayıp gidemiyoruz. Bu özelliğin olmaması kaynak kullanımı açısından bize kazanç sağlamaktadır. Burada hep aklıma şu söz gelir: “her seçim bir kaybediştir”. Hız yönünden kazanırken ya da daha fazla veriye erişim imkanı kazanırken deneyim olarak daha farklı bir deneyimle karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bir sonraki yazımda Scroll ile benzer bir yapıda ancak stateless bir yapısı olan search_after özelliğinden bahsedeceğim.

Kaynaklar