July 17, 2016

Eşzamanlılık Kontrolü

 Yazı hakkında bir yorum bırakmak için tıklayın.
 Bu yazıya sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Eğer Dağıtık çalışan bir uygulamanız varsa ve uygulamanızda dökümanları güncelleyen silen ya da oluşturan bir mekanizmanızda varsa ki vardır; Genellikle dökümanlar üzerindeki işlemlerde çakışmalar olur ve bu çakışmalar yüzünden veri kayıpları meydana gelir. Örnek olarak aşağıdaki grafige bir göz atabilirsiniz.

Stock Count Example

Örnekte görüldüğü üzere web-1 ve web-2 paralel işleyen iki web sunucusu ve aynı döküman üzerinden işlem yapıyorlar ve bu dökümandaki stock_count alanının ilk değeri 100 iken ikiside aynı anda dökümanı çekiyor ve sonra dökümanın değerini güncelleyip tekrar yazıyorlar. Sonuç itibariyle dökümanın son değeri 98 olması gerekirken 99 olarak kalıyor. Veritabanı dünyasında buna sıklıkla rastlanır ve 2 genel yaklaşım vardır.

 • Pessimistic concurrency control (Kötümser eşzamanlılık kontrolü) İlişkili veritabanı sistemlerinde kullanılan satır ya da tablo bazında erişimi engelleyerek veri kaybını önleme yönetmidir.
 • Optimistic concurrency control (İyimser eşzamanlılık kontrolü) Elasticsearch tarafından kullanılan yöntemdir ve işlemi engellemez ancak güncelleme sırasında hata fırlatır ve çakışmayı çözme kararını uygulama bırakır.

Elasticsearch dağıtıktır. Döküman oluşturulduğunda, güncellendiğinde ya da silindiğinde dökümanın yeni sürümü diğer nodelara ya da yansılar ile paylaşılır. Elasticsearch aynı zamanda asenkron ve eşzamanlı çalışır, bunun anlamı replikasyon işlemi isteklerini paralelde göndermesidir. Elasticsearch eski sürüm bir dökümanın yeni sürüm bir döküman üzerine yazılmaması için bir yola ihtiyaç duyarmaktadır.

Daha öncede bahsettiğimiz üzere döküman için çekildiğinde ya da silindiğinde her bir dökümana ait bir _version alanında bir numarası bulunmaktadır. Bu numara döküman her değiştiğinde artmaktadır. Elasticsearch bu numarayı değişiklikleri düzgün sırayla onaylamak için kullanmaktadır. Eğer eski sürüm yeni bir sürümden sonra ulaşırsa sessizce göz ardı eder.

Biz _version numarasını kullanarak veri kaybı yaşamadan değişiklikleri uygulama içerisinde uygulayabiliriz. Değiştirmeyi düşündüğümüz döküman için özel bir sürüm numarası vererek bunu yapabiliriz. Eğer bu sürüm şimdi sürüm değil ise isteğimiz hata alır.

Şimdi bir blog yazısı oluşturalım:

PUT /website/blog/1/_create
{
 "title": "My first blog entry",
 "text": "Just trying this out..."
}

Cevap gövdesi bize yeni oluşturulan döküman için bir sürüm dönecektir. Şimdi bu dökümanı düzenleyeceğimizi hayal edin: Bu veriyi bir form arayüzüne yükledik ve değişikliklerimizi yaptık ve yeni bir sürüm kaydettik.

Öncelikle dökümanı çekelim.

GET /website/blog/1

Cevap gözdesi aynı sürüm numarasına sahip 1:

{
 "_index" :  "website",
 "_type" :  "blog",
 "_id" :   "1",
 "_version" : 1,
 "found" :  true,
 "_source" : {
   "title": "My first blog entry",
   "text": "Just trying this out..."
 }
}

Şimdi dökümanın değişikliklerini kaydetmeyi denerken özel bir sürüm numarası gönderirsek:

PUT /website/blog/1?version=1 
{
 "title": "My first blog entry",
 "text": "Starting to get the hang of this..."
}

Şu durumda biz sadece bizim _version numaramız 1 olduğu durumda güncellemenin doğru bir şekilde sonuçlanması gerektiğini belirtmiş oluruz. Bu istek başarıya ulaşacaktır ve cevap gövdesi bize yeni bir sürüm numarası olarak 2 dönecektir:

{
 "_index":  "website",
 "_type":  "blog",
 "_id":   "1",
 "_version": 2
 "created": false
}

Ancak, biz aynı isteği tekrar gönderecek olursak bu (yani sürüm numarası 1 olarak) Elasticsearch bize “409 Conflict” başlıklı cevap ile aşağıdaki gibi bir cevap dönecektir:

{
  "error": {
   "root_cause": [
     {
      "type": "version_conflict_engine_exception",
      "reason": "[blog][1]: version conflict, current [2], provided [1]",
      "index": "website",
      "shard": "3"
     }
   ],
   "type": "version_conflict_engine_exception",
   "reason": "[blog][1]: version conflict, current [2], provided [1]",
   "index": "website",
   "shard": "3"
  },
  "status": 409
}

Bu bize _version numarasının 2 olduğunu gösterir ve bizim 1. sürümü değiştirmeye çalıştığımızı gösterir.

Şimdi uygulamamızın gerekliliklerine göre, kullanıcılarımıza bu dökümanı başkalarının zaten değiştirdiğini söyleyebiliriz, kaydetmeye çalıştığı dökümanı gösterebiliriz. Alternatif olarak, biz en son dökümanı tekrar çekip değişikliği tekrar kaydetmeyi deneyebilirsiniz.

Dökümanı güncelleyen ya da silen her API uygulamanızın eşzamanlılık kontrolü yapabilmesine izin vermek için version parametresi alır.

Dışardan (Kendimiz) Sürüm Kullanmak

Ana veritabanı olarak Elasticsearch dışında bir veritabanı sistemi kullanmak genel bir yöntemdir ve Elasticsearch veriyi aranabilir kılar. Bunun anlamı bütün verinizin bir yansısı ana veritabanından bulunmasıdır ve Elasticsearch’e ayrı bir işlemler ile taşınır. Eğer birden fazla uygulama ya da işlemci bu eşzamanlamadan sorumlu ise daha önce de bahsettiğimiz eşzamanlılık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer sizin ana olarak kullandığınız veritabanı sisteminizin bir sürüm numarası veya değeri varsa bu numara Elasticsearch arayüzünde de sürüm numaralandırması için kullanılabilir. Bunun için ekstra olarak version_type=external parametresini ve sürüm numarasını göndermeniz yeterlidir. Sürüm numarası integer değerinde olması ve sıfırdan büyük olmadıdır. Ekstra olarak 9.2e+18--a pozitif sayısından küçük olmalıdır.

Dış sürüm numarası içeride kullanılan sürümlemeye göre biraz farklı çalışır. Elasticsearch şu anki sürüm numarasının gönderilen ile aynı mı değil mi olduğunu kontrol etmek yerine, şu anki sürüm gönderilenden daha küçük mü diye kontrol eder. Eğer küçük ise yeni gönderilen sürüm numarası dökümanın yeni sürüm numarası olarak kaydedilir.

Dış sürüm numaraları sadece güncelleme ve silme sırasında değil ayrıca yeni döküman oluşturulurken de gönderilebilir.

Örneğin, yeni bir blog yazısı oluşturuken dışardan bir sürüm numarası olarak 5 değerini göndermek için aşağıdaki gibi bir istekte bulunuruz:

PUT /website/blog/2?version=5&version_type=external
{
 "title": "My first external blog entry",
 "text": "Starting to get the hang of this..."
}

Cevapta yeni sürüm numarasını 5 olarak görebilirsiniz:

{
 "_index":  "website",
 "_type":  "blog",
 "_id":   "2",
 "_version": 5,
 "created": true
}

Şimdi dökümanı tekrar güncelleyip yeni sürüm numarasını 10 olarak gönderelim:

PUT /website/blog/2?version=10&version_type=external
{
 "title": "My first external blog entry",
 "text": "This is a piece of cake..."
}

Sonuç başarılı ve yeni sürüm numarası 10:

{
 "_index":  "website",
 "_type":  "blog",
 "_id":   "2",
 "_version": 10,
 "created": false
}

Eğer bu sorguyu tekrar çalıştırırsanız çakışma hatası ile karşılaşacaksınız çünkü yeni göndereceğiniz sürüm numarası eskisinden daha büyük olmalı.

Kaynaklar :