June 20, 2016

Takma isim (Alias) kullanarak verileri filtrelemek

 Yazı hakkında bir yorum bırakmak için tıklayın.
 Bu yazıya sizde katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımda index için takma isim oluşturmayı ve bu takma ismi kullanmayı görmüştük. Elasticsearch’ün yeni sürümü (2.x) ile birlikte takma isimler ile birlikte index üzerinde filtreleme de yapabiliyorsunuz. Bir örnek ile açıklamaya çalışalım.

id, type, keywords alanlarından oluşan bir index ve tipimiz var. Aşağıdakine benzer verilerin olduğunu düşünün.

{
  "id": 1,
  "type": "search",
  "keywords": ["elasticsearch", "elastic", "framework"]
},
{
  "id": 4,
  "type": "client",
  "keywords": ["golang", "elasticsearch"]
}

Örnek veri için bir gist hazırladım. Göz atabilirsiniz: https://gist.github.com/hkulekci/2146c1da124e42cd02ed3c4635934f62

Bu verilerimiz bir için bir takma isim oluşturacağız ve ayrıca bu takma isim üzerinden yaptığımız bütün aramalarıda type alanı client olanları filtrelemesini isteyeceğiz. Böylelikle bu alias aslında indeximizin sadece bazı kısımlarını temsil etmiş olacak.

Peki bunu nasıl yapacağız. Bunun için önceki yazımızda gördüğünüz takma isim oluşturma yönteminde olduğu gibi _aliases arayüzünü kullanacağız ancak bu arayüze verimizi gönderirken ekstra olarak filter diye bir parametre daha göndereceğiz.

Hemen bir örnek yapalım:

POST /_aliases
{
  "actions": [
   {
     "add": {
      "index": "test",
      "alias": "test_client",
      "filter": {
        "term": {
         "type": "search"
        }
      }
     }
   }
  ]
}

Yukarıdaki örnekte test index’i için bir filtreleme oluşturdum ve bu takma ismi kullandığım zaman sadece type alanı search olan verileri kullanmak istediğimi belirtmiş oldum.

Şimdi gidip /test_client/_search aramasını yaptığımda bana sadece type alanı search değerinde olan verileri geri döndürecektir. Diğer veriler sanki bu index’te yok gibi davranacaktır.

Bu özelliği bir çok şey için rahatça kullanabiliriz. Örneğin kendimize büyük filtrelemeler sonucu hazırladığımız sorgularımızı bir alias olarak tanımlayarak sanki SQL’deki view’lar gibi ya da procedureler gibi kullanabiliriz.